Vaření

Je to technologická úprava pokrmů kdy na zvolenou surovinu působím horkou (většinou při teplotě 100°C) tekutinou, ve které je surovina úplně ponořena. Používáme několik různých způsobů, které se řadí do úprav vařením, volíme je podle charakteru vařené suroviny, podle času a podle podmínek provozu. Tekutinu ve které pokrm připravujeme volíme dle technologického postupu, pokud vaříme v mléce, je vhodné použít vodní lázeň, u vína  je vhodný způsob vaření v páře, atd.

Základní způsoby vaření:
Vaření v tlakové nádobě
Vaření ve vodní lázni
Vaření v páře
Spařování – blanšírování
 
Táhnutí – pošírování
Vaření při nízkém tlaku

Vaření potravin živočišného původu  

Vaření všech druhů potravin živočišného původu je velmi podobné, menší rozdíly vycházejí z různého charakteru a různých vlastností těchto mas, pokud chceme dosáhnout čirý vývar maso  předem  můžeme spařit, zvěřinu někdy zapékáme. Při vaření maso podle potřeby kořeníme a většinou doplňujeme zeleninou.  

Maso jatečních zvířat
Při vaření vkládáme buď do studené vody - chceme mít silný vývar, nebo do horké vody – chceme mít kvalitnější maso, v tom případě nám vařící voda na povrchu maso zblanšíruje, to se uzavře a nedochází k tak velkému vyluhování biologicky hodnotných látek.

Drůbeží maso
Základní princip je stejný jako u jatečních zvířat, používáme hlavně maso starších zvířat. Vaření je většinou kratší, drůbeží vývar je velmi výživný a zdraví, obsahuje bílkoviny, kreatin a kyselinu mléčnou. V židovském lékařství je kuřecí vývar veden jako lék.

Vaření zvěřiny
Protože maso zvěřiny je většinou špatně odkrvené (po odstřelu), je vhodné jej před vařením spařit nebo zapéct.

Vaření ryb
Vaříme v celku nebo krájené, doba varu je vždy velmi krátká. Vaříme v rybí várce: voda, ocet, citrón nebo víno, cibule, bobkový list, celý pepř, nové koření, tymián, sůl a kořenovou  zeleninu, celou rybu připravujeme na pevné podložce.

Vaření potravin rostlinného i živočišného původu  

Při vaření potravin rostlinného původu se řídíme dalším použitím těchto potravin. Pokud nám to další použití umožní, vaříme brambory raději neočištěné, každou zeleninu je výhodnější vařit v páře.

Vaření brambor
Vaříme je buď ve slupce nebo oloupané. Při přípravě používáme minimální možné množství vody. Těsně před dovařením brambory odstavíme a necháme pod poklicí dojít. Vývar z oloupaných brambor dále využíváme.

Vaření zeleniny
Zelenina má vysoký obsah biologicky hodnotných látek, jejich ztrátu při vaření snížíme tak, že zeleninu vaříme v celku. Vhodnější je tvrdá voda, tvrdost zvýšíme osolením vody. Zeleninu, která obsahuje čpavé látky vaříme ve větším množství vody. Pokud chceme zachovat barvu zeleniny, přidáme do vody ocet nebo citrónovou šťávu. 

Vaření luštěnin
Luštěniny před vařením namáčíme ve studené vodě, čočku 2 až
4 hodiny a ostatní 8 až 10 hodin. Namočené udržujeme v chladné místnosti a pak vaříme ve vodě, ve které byly namočené. Vodu nikdy, kromě vaření sóji nesolíme.

Vaření těstovin
Těstoviny vaříme v dostatečném množství osolené vody do které přidáváme trochu oleje.