2. aktivita české strany
Turistické zajímavosti v regionu (aneb Výlet podle mého gusta), byly ověřeny navrhované trasy výletů z již předešlé soutěže.
Poznání infrastruktury v praxi – návštěva letiště Leoše Janáčka v Mošnově, muzea v Kopřivnici, prohlídka památkové rezervace ve Štramberku a hotelu Gong.

     

Dne 18.10.2011 se uskutečnila druhá aktivita české strany. Pracovní cesta pro všech 35 účastníků a 5 doprovodných osob začala na parkovišti u SŠSS v Ostravě – Hrabůvce. A následným příjezdem polských partnerů z Zespol Szkol Ekonomiczno-uslugowych w Rybniku. V 8,00 hod. začal program naplánovaný českým realizačním týmem projektu.

V dopoledních hodinách všichni účastníci projektu jeli na Letiště Ostrava, které se od 13. prosince 2006 jmenuje podle hudebního skladatele Leoše Janáčka, rodáka z nedalekých Hukvald. Naši účastníci seznámili a informovali polské partnery o službách letecké dopravy mošnovského letiště v anglickém a polském jazyce.

  

 

V 10,00 hod. jsme odjeli z Mošnova do města Štramberk, zvané pro svou malebnost „Moravský Betlém“.

Městu i širokému okolí vévodí zřícenina hradu Strallenberg s válcovou věží zvanou Trúba, která slouží od r. 1903 jako rozhledna.  Při pohledu z Trúby do nádherného okolí Moravskoslezských Beskyd, Oderských vrchů si účastník připadal jako král v pohádce.



 

Historické jádro města je městskou památkovou zónou a v historickém domě č. p. 5, který patří mezi původní právovárečné měšťanské domy, se nachází Městský pivovar Štramberk. V jeho suterénu, nacházejícím se pod úrovní náměstí, jsme  mohli shlédnout členité sklepení s kamennými klenbami a dvě studny vytesané do skály – hlavní a pomocnou, z nichž se odebírala voda k vaření piva. Při přednášce jsme se dozvěděli, že při vyklízecích a terénních úpravách sklepení byly kromě jiného nalezeny středověké zlomky keramických pivních pohárů, které slouží jako hmotný důkaz tradiční várečné činnosti v tomto domě.

Štramberk také proslavil voňavý cukrářský výrobek – perníkové „Štramberské uši“, které zde pečou již dlouhá staletí v upomínku legendárního vítězství štramberských křesťanů nad mongolským vojskem. V tomto malebném městečku je vystavěn hotel Gong, kde jsme ochutnali tradiční kuchyni s tématikou podzimu.

V odpoledních hodinách jsme dorazili do města Kopřivnice, jednoho z nejstarších měst na severovýchodě Moravy a rodiště Emila Zátopka. Za proměnou Kopřivnice z vesnice na město s moderní výstavbou stojí rozmach automobilového průmyslu. Zde sídlí známá automobilka Tatra, která poskytla většinu exponátů do Technického muzea Tatra. Na necelých pěti tisících čtverečních metrech jsme nahlédli a seznámili se s celou historii automobilismu v českých zemích. Nejen ve skutečné velikosti, ale i jako modely a na fotografiích. Samozřejmě nahlédli i takzvaně pod kapotu a prohlédli si unikátní vzduchem chlazené motory a jiné součástky. Prohlídka byla doplněna 7 audivizuálními boxy, které zvídavého návštěvníka zahrnula množstvím zajímavých informací. Mohli jsme také vidět poháry a medaile, které se podařilo vybojovat závodníkům s modely značky Tatra. Tatra Kopřivnice, to nejsou jen osobní a nákladní vozy. Hned u vchodu nás okouzlil kdysi nejrychlejší vlak československých drah „Slovenská strela“. Kopřivnické technické muzeum je jedinečnou ukázkou, jak se i z malé dílny může po letech píle a stát světově proslulá automobilka zaměstnávající celé generace pracovníků.


Celodenní program byl z české strany pečlivě připraven.

 Pro všechny účastníky byla tato cesta přínosem. Opět se prohloubily vztahy mezi účastníky a zdokonalila se vzájemná jazyková znalost.