Co nám prozradí název o pokrmu
Týká se pouze hotových pokrmů u minutek se těmito pravidly nelze řídit.
1. Až na malé výjimky se v těchto názvech objevuje vždy druh zvířete z kterého se pokrm připravuje. Tyto výjimky jsou nejčastěji u vepřového masa.
2. V názvu se objevuje i část masa z kterého je pokrm připraven, pokud není název části uveden, je maso většinou krájené na kostky (v tom případě nelze část masa většinou poznat, používá se zde nejčastěji méně kvalitní části).
3. Dražší masa se v názvu objevují vždy (například roštěnec, kýta), použité maso ovlivňuje cenu pokrmu a proto je zákazníka nutné upozornit na vyšší kvalitu pokrmu.
4. Název FILÉ neznamená RYBU ale v tomto případě PLÁTEK masa.
5. V názvu pokrmu se často uvádí způsob tepelné úpravy nebo se dá tento způsob z názvu jasně odvodit (guláš – vždy dušení). Pozor ! Hovězí pečeně se připravují DUŠENÍM !Při zahušťování se nikdy nepoužívá mouka rozmíchaná přímo ve vodě!!!!!
6. Technologický postup je u všech dušených pokrmů skoro stejný, nezáleží na použitém druhu zvířete a části masa.
7. Všechny dušené pokrmy se připravují na základech.
8. Tyto pokrmy se na závěr zahustí a scedí.
9. Pokrmy, které mají v názvu slovo přírodní se připravují dušením na cibulovém základě.
10. Zvěřina na přírodní způsob se dusí na zeleninovém základě, ten nám dodá lepší chuť pokrmu, takto připravený pokrm se nejemní.
11. Přírodní pokrmy se na závěr scezují.
12. Pokrmy, které mají v názvu na paprice, se připravují vždy na paprikovém základě a na závěr se scedí a jemní mlékem, smetanou, atd.).
13. Pokrmy, které mají v názvu slovo frankfurtské, se připravují stejně jako na paprice ale na závěr se navíc přidají frankfurtské párky.
14. Pokrmy, které mají v názvu na smetaně nebo svíčková, se připravují na zeleninovém základě, na závěr se scedí a zjemňují mlékem, smetanou atd.
15. Pokrmy připravované na slaninovém základě se nejemní.
16. Pokud se v názvu objeví výraz typu „se žampióny, na houbách, atd.“, tyto uvedené doplňky se přidávají až po scezení a výrazně nám mohou chuť pokrmu ovlivnit.
17. Zeměpisný název znamená použití surovina postupů typických pro uvedenou oblast.
18. Telecí dušené a pečené pokrmy se ochucují jemněji a na závěr se přidává máslo.
19. Technologický postup je u všech pečených pokrmů skoro stejný, nezáleží na použitém druhu zvířete a části masa.
20. Pokud před pečením maso vykosťujeme, kosti při úpravě vkládáme pod maso. Množství a druh použitého tuku závisí na druhu použitého masa.
21. U pečených pokrmů množství šťávy a tím i použití a množství mouky, záleží na použité příloze.